Poročilo: »(Ne)soglasje k vdorom v zasebnost: pregled ankete o zlorabah in diskriminaciji v skupnosti Nacionalne akademije dramske umetnosti Aleksandra Zelwerowicza v Varšavi« (2021–2022)

 

Sobota, 30. 9. 2023 ob 14.00 / Vetrinjski dvor, velika dvorana

Predstavlja professor Mikołaj Lewicki (Univerza v Varšavi)

Festival StopTrik z veliko pomočjo iniciative Keep Festive gosti to predstavitev v podporo skupnosti animiranega filma med eno njenih najtežjih razprav. Stremimo k raziskovanju orodij in metod, s katerimi bomo opredelili tiste težave, ki so nujne za varnost in dobrobit vseh članic_ov skupnosti, diagnosticiranju težav, s katerimi se spopadamo kot študentke_i, učitelji_ce, gledalci_ke, kuratorji_ke, producenti_ke …Predvsem pa upamo, da bomo našle_i primeren, varen in učinkovit način za formulacijo predlogov, ki bodo lahko privedli do dejanskih sprememb.

Keep Festive je skupnost festivalov in podjetij, katerih cilj je ustvarjanje varnejših prostorov in preprečevanje neprimernega vedenja na različnih dogodkih tako, da organizatorkam_jem, prostovoljkam_cem in udeleženkam_cem predstavi določena pravila in izobraževalne programe.


Uvod v poročilo (pp.1–9):

»Ta obsežna publikacija je plod sociološke raziskave Akademije dramske umetnosti v Varšavi (ADA) in njene podružnice v Białystoku leta 2021/2022. (…) Raziskava je bila izpeljana nazahtevo vodstva Akademije, izvedla pa jo je Fakulteta za sociologijo Univerze v Varšavi pod vodstvom prof. Julie Kubisa in prof. Mikołaja Lewickega.

Sprva je bil namen poročila poglobljena diagnoza fenomenov zlorabe, diskriminacije in kršitev zasebnosti ter didaktičnega postopka na Akademiji. Tako bi prepoznali razsežnosti neprimernega vedenja, nakazali in razložili vzroke zanj na posamezni in organizacijski ravni ter podali predloge za spremembe.

(…) Neposreden poziv k dejanjem je bila izjava igralke Anne Paliga marca 2021, v kateri je opisala ekstremne prestope na Filmski šoli v Lodžu in posledičen val pričevanj diplomantk_ov vseh gledaliških in filmskih šol na Poljskem. (…)

Naše poročilo je pionirsko. Še nikoli prej ni bil sestavljen tak dokument (…) Sami sebe smo preučili iz najmanj prijetnega zornega kota, kar še ni voljno storila nobena gledališka šola, in o tem javno spregovorili. Prepričan sem, da bo taka transparentnost okrepila našo skupnost. Ničesar ne skrivamo; namesto tega predajamo narativ o naši skupnosti v roke samostojnih raziskovalk_cev in odpiramo javno razpravo. (…)«


Mikołaj Lewicki (izr. prof.)

dela na Oddelku za sociologijo Univerze v Varšavi. Njegova glavna področja so ekonomska sociologija, organizacijska kultura, kulturne institucije in kulturne prakse. Njegove aktualne knjge so: »The Future cannot Begin. Polish Transformation Discourses according to Theories of Time and Theories of Modernization«, »The Social Life of Mortgage« kot soavtor pa se je podpisal pod »Culture on Peripheries«. Prav tako je ustanovitelj fundacije Nova skupnost, ki se osredotoča na depolarizacijo dialoga med skupnostmi v konfliktu.

Raziskovalna ekipa:

mag. Witold Chyło / mag. Marta Gospodarczyk / dr. Justyna Kościńska / dr. hab. Julia Kubisa, prof. UW / dr. hab. Mikołaj Lewicki / dr. Adam Ostolski / mag. Alicja Palęcka / dr. Wojciech Rafałowski / mag. Katarzyna Rakowska / mag. Katarzyna Słaby / mag. Kamil Trepka / mag. Feliks Tuszko

 
Natalija Bračko